Stały adres IP

Stały adres IP

Potrzebujesz stałego adresu IP?

Co to jest adres IP?

Adres IP (ang. Internet Protocol Address) to numer nadawany urządzeniom, które łączą się z siecią. Tak jak ludzie mają adres zamieszkania, tak urządzenia podłączone do sieci internetowej mają własne adresy IP.

Jakie są rodzaje adresów IP?

• stałe IP – nie zmienia się nawet po zrestartowaniu urządzenia

• dynamiczne (zmienne) IP – taki adres IP jest przydzielany na nowo, za każdym razem kiedy łączymy się z internetem

Dlaczego adres IP się zmienia?

Każdy kraj ma swoją pulę adresów IP. Adresy IP dzieli się między dostawców internetu. Liczba adresów IP jest ograniczona, dlatego może on być stały lub zmienny. Jeśli jakiś adres IP zostanie przypisany do użytkownika na stałe, to jest on wtedy wycofany z puli adresów do podziału. Adresy z dostępnej puli (zmienny adres IP) są przydzielane pomiędzy użytkowników, którzy nie korzystają z usługi stałego IP. Kiedy korzystamy z internetu mamy przypisany losowy adres IP, po zakończeniu połączenia, adres wraca do puli adresów i może z niego skorzystać inny użytkownik sieci.

Czy jest mi potrzebny stały adres IP?

Nie każdy potrzebuje stałego adresu IP, dlatego jest to usługa dodatkowo płatna dla zainteresowanych. Stały adres IP wykorzystywany jest najczęściej przez firmy i bardziej wymagających użytkowników, którzy np. łączą się dzięki niemu z urządzeniami domowymi takimi jak monitoring. Stały adres IP pozwala uzyskać dostęp do swojego komputera lub urządzenia z dowolnego miejsca (jeśli są połączone z internetem). Stałe IP przyda się także graczom, którzy chcą stworzyć serwer dostępny na zewnątrz.


Stały adres IP to usługa, w ramach której Abonent otrzymuje w dzierżawę jeden publiczny, statyczny adres IP (IPv4). Miesięczna opłata wynosi 10 zł.

Możesz aktywować usługę przez EBOK

Zaloguj się tutaj: ➡ https://ebok.leon.pl/user/login

Wygodne włączanie w EBOK

Usługę możesz również zamówić:

osobiście w Biurze Obsługi Klienta

telefonicznie 32 440 8000

mailem biuro@leon.pl


Share this post


Skip to content