Jak usprawnić sieć wi-fi w domu?

Jak usprawnić sieć wi-fi w domu?

Już chyba każdy z nas w swoim domu czy mieszkaniu posiada sieć bezprzewodową. Łączymy się z nią telefonem, tabletem, komputerem czy telewizorem. To oczywiście podstawowe narzędzia z komunikacją wifi, bo do sieci może też być podłączona drukarka, lodówka czy system inteligentnego domu. Żeby wszystko działało tak, jak należy, niezbędne jest jedno niezawodne urządzenie – router bezprzewodowy. Na rynku mamy ogromny wybór tych urządzeń, ale jak wybrać jeden dopasowany do naszych potrzeb? Każde urządzenie do tworzenia sieci WiFi posiada kilka podstawowych parametrów: rodzaj obsługiwanej sieci (VLAN, VDSL, …..), standard bezprzewodowej transmisji IEEE 802.11, …. Wszystkie te tajemnicze skróty dla przeciętnego użytkownika sprowadzają się jednak do zasięgu, prędkości i stabilności połączenia. Co zrobić, żeby osiągnąć najlepsze efekty w tych obszarach?  

Zasięg

Na dostępność domowej sieci wifi wpływ ma kilka elementów:

  • Lokalizacja routera – najlepiej, żeby urządzenie znajdowało się w centralnym miejscu w domu lub mieszkaniu. Wtedy zasięg będzie optymalny z każdej strony routera. Zyskamy również jeśli nie będzie bezpośrednio sąsiadował z najgrubszymi, zbrojonymi ścianami i innymi, głównie metalowymi konstrukcjami – wpływają one na ograniczenie zasięgu wifi. Nie chowaj routera do szafki, ani nie zasłaniaj innymi przedmiotami np. telewizorem.
router - lokalizacja w domu

  • Technologia sprzętu – producenci, spełniając kolejne standardy (jak IEEE 802.11 ax), prócz prędkości, zwiększają również zasięg, upraszczając – im nowszy sprzęt, tym dalej od routera możesz odejść.
  • Grubość ścian – jest to pewne uproszczenie, ponieważ wpływ na zasięg sieci wifi ma nie tylko grubość ścian, ale też rodzaj materiału, z którego zostały zrobione. Dlatego nie można wprost stwierdzić jaki router będzie optymalny dla danego domu. Generalnie, im grubsze i bardziej zbrojone ściany, tym mniejszy zasięg. Problemy powodują też instalacje ogrzewania podłogowego, a czasem podświetlenie led.
  • Dodatkowe urządzenia – żeby zwiększyć zasięg sieci wifi, możemy podłączyć więcej niż jeden router, każde kolejne urządzenie zwiększa zasięg sieci. Urządzenia mogą łączyć się ze sobą poprzez wifi, jednak większą przepustowość zapewnia połączenie dwóch lub większej ilości routerów kablem. Routery w Leonie działają w technologii EasyMesh – zapewnia to płynne połączenia wifi pod jedną nazwą sieci. Urządzenie, z którego korzystasz, połączy się z tym routerem, który oferuje najlepszy sygnał wifi.
  • Ilość anten – generalnie, im więcej anten tym lepiej. Zapewniają one większe pokrycie domu sygnałem sieci. Żeby najlepiej wykorzystać anteny, warto każdą z nich ustawić pod innym kątem, przy założeniu, że są to anteny ruchome.
router - ustawienie anten

Stabilność

Niemal wszyscy korzystamy z sieci bezprzewodowej. Oznacza to, że przestrzeń wokół nas jest bardzo „nasycona” sygnałami wielu urządzeń. Niestety powoduje to problemy ze stabilnością. Jeśli dwa routery będą nadawać na zbliżonej do siebie częstotliwości, mogą się zakłócać wzajemnie. Rozwiązaniem są tutaj urządzenia automatycznie dobierające kanał nadawania sygnału. Taki router najpierw sprawdzi, które częstotliwości „są czyste”, a później skorzysta z tych optymalnych.  

Prędkość

Za przyspieszenie połączenia bezprzewodowego w routerach odpowiada wspomniany wcześniej standard IEEE. W chwili obecnej najnowsze routery emitują sygnał w standardzie 802.11 ax, który pozwala osiągnąć łączną prędkość nawet do 1500 Mb/s.
Zanim jednak wpadniemy w zachwyt nad takimi prędkościami, należy się wyjaśnienie. Podane wartości są osiągane w warunkach laboratoryjnych, w praktyce bardzo trudno dostępne. Ważnym parametrem ograniczającym prędkość wifi jest urządzenie końcowe. Jeśli nasz smartfon obsługuje połączenia maksymalnie do 100 Mbit/s to nawet najlepszy router nic nie zmieni. Podobnie z laptopami i innymi sprzętami, żeby w pełni wykorzystać naprawdę szybką sieć wifi, muszą one obsługiwać połączenia z prędkością 1 Gbit/s.

Najlepszy router do najwyższej prędkości

Oczywiście ciężko wskazać jedno urządzenie, które jest zdecydowanym liderem na rynku. Biorąc pod uwagę nasze testy prędkości, stabilności i cenę routerów Operator Leon proponuje urządzenie dopasowane do oferowanych prędkości. Dodatkowo poniższy sprzęt, dostępny w Leonie, jest już w pełni skonfigurowany do obsługi sieci operatora Leon.

Share this post


Skip to content